קיפוד אפריקאי ננסי

רקע כללי:

מתוך מגוון הקיפודים הקיימים, הקיפוד הנפוץ ביותר כחית מחמד הוא הקיפוד האפריקאי הננסי. הקיפוד האפריקאי הנסי ביות לפני עשרות שנים והוא תוצאה של הכלאה בין הקיפוד האלג'יראי והקיפוד לבן הבטן. את הקיפוד האפריקאי הנסי ניתן למצוא במספר מופעי צבע, אפור טבעי, אלבינו, חום, שוקולוד ומלח פלפל. משקל זכר בוגר הוא כ-1 ק"ג ומשקל נקבה בוגרת הוא כ-350 ג"ר. אורך חייו של הקיפוד האפריקאי הננסי הוא 4-6 שנים אך ישנם פרטים שהאריכו עד 10 שנים בשבי. בניגוד לקיפודים אחרים הקיפוד האפריקאי הננסי אינו נכנס להיברינציה על כן יש לגדלו בסביה חמה ולשמור על טמפרטורה של מעל 22 עלות צלזיוס.
הקיפוד האפריקאי הננסי הוא חית מחמד אקזוטית מרתקת אך הא אינו מחמד לכל אחד. אף על פי שהקיפודים הצעירים נחמדים למגע, קיפודים בוגרים בדרך כלל מתנגדים למגע ולעיתים אף נושפים לאיום. למרות זאת נשיכות הן נדירות. בנוסף הקיפוד הוא חייה פעילת לילה.

תנאי אחזקת קיפוד אפריקאי ננסי:

הקיפודים הם בעלי חיים סוליטרים ובטבע ם נפגשים רק למטרות זיווג לכן לא מומלץ לשכנם לבד, למרות זאת ניתן לנסות לשכן מספר נקבות יחד ללא בעיות מיוחדות.אחזקת שני זכרים יחד תוביל ברב המקרים לקרבות ופציעות.
יש לספק לקיפוד כלוב מרווח בעל דפנות חלקות גבוהות, כלוב גדול לארנבונים יתאים לצורך העניין. את הכלוב יש למקם במקום מוצל וחמים. בכלוב יש לשים מצע סופג, עיתונים, שבבי עץ או נייר גרוס.
יש למקום בכלוב קופסא שתשמש לשינה ומסתור, גלגל ריצה גדול ומשחקים שונים כמו צינורות כדורים ומשחקים עם פעמונים.
יש לשמור על טמפרטורת סביבה של מעל 24 מעלות צלזיוס, אם הטמפרטורה תרד אל מתחת 22 מעלות צלזיוס באופן חד הקיפוד ינסה להיכנס להיברינציה ומצב זה עלול להוביל למוות של הקיפוד.

הזנת קיפוד אפריקאי ננסי:

בטבע הקיפודים הם אוכלי כל וניזונים בעיקר מחרקים ובעלי חוליות קטנים כמו לטאות. בשבי יש לספק לקיפודים מזון עשיר בחלבון ודל בשומן. מזון חתולים על בסיס עוף באיכות טובה יספק את הדרישה התזונתית אך יש לספק להם בנוסף ירקות, פירות, ביצה קשה, בשר מבושל, וחרקים כמו תולעי קמח וצרצרים. יש לספק לקיפוד מים טריים ונקיים בקערה שטוחה ובמבחנה של מכרסמים.

רביית קיפוד אפריקאי ננסי:

הקיפוד האפריקאי הננסי בוגר מינית החל מגיל חודשיים והרביה אפשרית לכל אורך השנה. משך ההריון הוא 34-37 ימים וגודל השגר הממוצע הוא שלושה גורים.
הגורים נולדים עם קוצים רכים ועיניים סגורות. הקוצים מתקשים תוך 24 שעות והעיניים נפתחות אחרי 14 יום. הגמילה בגיל 4-6 שבועות.
יש להוציא את הזכר מהכלוב לפני ההמלטה!

מחלות ובעיות של קיפוד אפריקאי ננסי:

– השמנת יתר – לקיפודים יש נטיה להשמנת יתר על כן מומלץ לא לספק לקיפוד מזון חופשי לאורך כל היום אלה במנות וכן לבצע מעקב שקילה חודשי.
– בעיות שיניים – מומלץ להרגיל את הקיפוד לצחצוח שיניים וכן להגיע לוטרינר פעם בשנה לצורך בדיקת שיניים.
– דלקות עור – נפוצות על רקע טפילי – סקביאס וכן על רקע פטריתי או חידקי.
– גידולים – נפוצים מאוד בקיפודים מעל גיל 3. גידולי עטין, לימפוסרקומות, קרצינומות וגידולים בחלל הפה. רוב הגידולים ממאירים.
– טפילי מעיים.
– דלקות ריאות.
– סלמונלה.
– מחלות לב.
– טראומה.
– מחלות נוירולוגיות – wobbly hedgehog syndrome

בכל מקרה בו הקיפוד מראה סימני מחלה יש לפנות לוטרינר העוסק בחיות אקזוטיות לצורך אבחון וטיפול.

 

 

שתפו:

מאמרים נוספים:

ליצירת קשר שלחו לי הודעה