תכנון והקמת פינת חי

רקע כללי:

להקמת פינת חי יש צורך בתכנון מוקדם בו יש להתייחס למספר נקודות. מאמר זה בא לעזור בתהליך תכנון והקמת פינת החי.
בין אם מדובר בפינת חי פרטית או בפינת חי במוסד חינוכי הקו המנחה בכל התהליך הוא מניעת סבל מבעלי החיים המוחזקים בפינת החי.

מטרת פינת החי:

יש להגדיר באופן מפורט מה מטרת פינת החי. ישנן מטרות רבות להקמת פינות חי, כאשר המטרה העיקרית במוסדות חינוך היא חינוכית. אך הגדרה זו אינה מספיקה יש להגדיר מטרות נוספות כמו: האם מדובר בתצוגה בלבד או בפינת ליטוף. בפינות חי פרטיות המטרה העיקרית היא מסחרית אבל גם פה יש מטרות משניות כמו מטרה חינוכית, וגם כאן צריך להגדיר האם מדובר בתצוגה בלבד או בפינת ליטף או משולב.

מיקום פינת החי:

מיקום פינת החי והשטח המוקצה לה ישליך על סוג ואופי החיות המוכנסות לפינת החי. ניתן להקים פינות חי קטנות בתוך כיתות לימוד עד פינות חי גדולות בחצרות רחבות.

הגדרת בעלי החיים ובנית הכלובים והמכלאות:

בשלב זה יש לבצע רשימה של בעלי החיים המיועדים לאחזקה בפינת החי, בחירת בעלי החיים תבוצע לפי מטרות פינת החי, מיקום פינת החי וכמובן התקציב. יש לזכור שלא כל בעל חיים מתאים להחזקה בכל פינת חי. בבחירת בעלי החיים לפנית החי יש לקחת בחשבון לא רק את המקום והכלוב הדרוש לחיה אלה גם את אופן הטיפול בה וההזנה שלה. לכל בעל חיים ברשימה יש לרשום את כל התנאים הדרושים לאחזקתו החל מגודל כלוב ועד להזנה. לאחר בחירת בעלי החיים ובטרם קנייתם יש לבנות את הכלובים והמכלאות המיועדים לאחזקתם ולפני הבאתם יש לדאות למזון עבורם.
את הכלובים יש לבנות באופן בטיחותי הן לבעלי החיים והם למבקרים.
את בעלי החיים מומלץ לרכוש ממקור מורשה ובתנאי שהמקום נמצא בפיקוח וטרינרי.
הכנסת בעלי חיים לפינת החי תעשה בפיקוח וטרינר ועל פי הנחיותיו.

פיקוח רפואי:

כל פינת חי חייבת בפיקוח וטרינרי על פי חוק ( חוק צער בעלי חיים)
יש לתאם עם הרופא הוטרינר ביקורת לפינת החי מידי חודש ולשלוח את אישור הביקור לוטרינר העירוני. יש לבצע רישום טיפולים וחיסונים. בכל מקרה של בעל חיים מת יש ליצור קשר עם הרופא הוטרינר. יש להחזיק בפינת החי כלוב לבידוד בעלי חיים חולים.

כללי התנהגות בפינת החי:

יש לנסח כללי התנהגות בפינת החי ולתלותם בשלט בכניסה לפינת החי וכן על הכלובים.

ד"ר שמעון וידמאייר מספק שירות יעוץ, תכנון והקמה של פינות חי לבתי ספר ולאנשים פרטיים. בנוסף אמנת טיפול נאות מספקת שירות ליווי וטרינרי לפינות חי.
לפרטים נוספים צרו קשר.

שתפו:

מאמרים נוספים:

ליצירת קשר שלחו לי הודעה