דף גידול צב כוכב הודי – Geochelone Elegans

רקע כללי:

מקורו של צב הכוכב הוא מהודו, סרילנקה ודרום מזרח פקיסטן. בטבע חיים צבי הכוכב באזורים יבשים, בערבות דשא ומדבריות. צב הכוכב נמצא בסכנת הכחדה וכיום מותרים לסחר רק פרטים שהורבו בשבי.
גודלו של צב כוכב בוגר יהיה 17-30 ס"מ כאשר הנקבות גדולות יותר מהזכרים. ומשקלו כ-7 ק"ג. אורך החיים של צב כוכב הוא 30-80 שנה.

דף גידול צב כוכב הודי

תנאי גידול של צב כוכב הודי:

יש לספק לצב הכוכב מכלאה בהתאם לגודלו. לצב כוכב בייבי יתאים תא בשטח של 60 ס"מ 60 ס"מ ולצב כוכב מתבגר תא בשטח של 120 ס"מ X 120 ס"מ.

ככל שהצב גדול יותר השטח הנדרש גדול יותר. על הדופן התא להיות פי שתים מגובה שריון הצב. לא מומלץ לגדלו בטרריום. המצע המומלץ הוא נייר עיתון, קש, חול נקי או שבבי עץ גסים.
יש למקם במכלאה מנורת חימום כאשר הטמפ' המומלצת היא 23-33 מעלות צלזסיוס.
לצבים החיים בתוך הבית יש לספק גם מנורת UVA-UVB המספקת קרינה אולטרה סגולה החיונית להתפתחות הצבים. על הלחות במכלאה להיות נמוכה מ- 40% מאחר וצבי הכוכב אינם סובלים לחות גבוהה.

מזון ומים לצב כוכב הודי:

צב הכוכב ניזון ממזון צמחי בלבד בעל תכולת חלבון ושומן נמוכה ועשיר בסיבים וסידן.
מזונו של צב הכוכב יכול לכלול: קקטוסים, סוקולנטים, פרחים, עלים ועשבים.
עלי סביון, עלי עץ תות, עלי גפן, עלי היביסקוס, עלי כובע נזיר, עלי פטוניה, עלי חרדל, עלי אמנון ותמר, פרחי ורד, פרחי היביסקוס, פרחי אמנון ותמר, פרחי כובע נזיר, גזר, קישוא, דלעת, גמבה, עלי בייבי, פירות במינון נמוך כמו תפוח עץ, מלון, תותים, מנגו ובננה. ככל שמזונו של צב הכוכב יהיה מגוון יותר כך הצב יהיה בריא יותר.
בנוסף למזון הצמחי יש לספק לצב הכוכב סידן וויטמין D3.
יש לספק לצב מים לשתיה ואמבטיה בקערה שטוחה ולהחליפן בכל יום. לצבים צעירים יש לעשות אמבטיה במים רדודים פעמיים בשבוע.

מחלות נפוצות:

חשוב לזכור שצב הכוכב לא מבצע היברינציה ( שנת חורף ) לכן יש לספק לו טמפ' נוחה לאורך כל השנה. בטמפ' נמוכה מידי הצב עלול לחלות ואף למות.
בעיות נשימה נפוצות כאשר הצבים מוחזקים בטמפ' נמוכה מידי או בתנאי לחות לא אופטימלים. סימני מחלת נשימה הם: נשימה כבדה, הפרשות מהאף, חולשה וירידה בתאבון. במקרים קלים העלאת הטמפ' עשויה לעזור במקרים קשים יש לפנות לווטרינר העוסק בזוחלים.
בעיה נוספת הנפוצה בצבי כוכב היא טפילים פנימיים.
מאחר וצבי הכוכב הם צבים רגישים יחסית לא מומלץ לשכנם ביחד עם צבים ממינים אחרים.

בכל מקרה בו הצב מראה סימני מחלה יש לפנות לווטרינר העוסק בזוחלים לצורך אבחון וטיפול!

 

 

שתפו:

מאמרים נוספים:

ליצירת קשר שלחו לי הודעה